footer-logo

Büyükdere Cd No:16 Gümülcineli Apt

Şişli / İstanbul

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

LİKEN PLANUS HASTALIĞI

Yapılan araştırmalara göre bu hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediği görülüyor.

Nedeni olabileceği tahmin edilen durumlar arasında ise yoğun stres, yanlış beslenme, travma durumları var. Hastalık, çoğu kez kafa derisinde yamalar halinde kalıcı say kaybına işaret ediyor. Liken planus sa kaybına sebep olan ciddi bir hastalık türü.

Peki, tam olarak liken planus nedir?

Bu hastalığın sonucunda ortaya çıkan döküntüler, düzensiz ve gri – beyaz çizgilenmeler halinde kendisini gösterir. Başlangıç döneminde hastalık aşırı kaşıntı ile ortaya çıkar. Hastalığın tedavisi ise tam olarak bulunmuş değil.


Liken Planus Belirtileri

Baş'ın belirli bölgelerinde yuvarlak bir beyazlaşma olabileceği gibi tırnak ve ağız içinde de olabilir. Bölgesel olarak yaşanabilecek olan belirtilerin yanı sıra, çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkan problemler de olabilir. Aşağıda görülebilecek olan belirtiler verilmiştir.

  • Kafa derisinde kızarıklık, tahriş ve saç dökülmesi.
  • Ağız boşluğundaki yaralar.
  • Ağız boşluğundaki plaklar.
  • Ciltte oluşan lezyonlar.
Bu gibi durumlarda direkt olarak önerilen tıbbi muayene olunmasıdır. Genel anlamda tedavinin gerçekleşmesi için tıbbi müdahale önemlidir.

Liken Planus Tedavisi

Hastalar iki sene ve üzeri bu hastalıı taşıyabilir. Hastaların kullandığı kortizon içerikli ilaçlar ile iyileşme sağlanabilir. Ancak bakıldığında ilacın bırakılması halinde dökülmelerin devam etmesi de söz konusu olabiliyor. Tedavi olarak dermatologlar tarafından verilen krem ve losyonlar etkili olabilir. Belli bölgelerde etkili olan kremler, dökülmeyi baskılar. Ancak ilerleyen dönemde ise yeniden dökülmelerin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Sa ve diğer vücut bölgelerinde liken planus etkileri görülmeye devam edebilir.


NeoHair Protez Saç Merkezi

Yaşanan saç dökülmelerine kesin çözüm protez saç ile geliyor. Protez saçların saç derisi hava alacak şekilde uygulanıyor olması, uzamayı da destekler. Profesyonel şekilde yapılan protez saç, son derece doğal gözükür. Saç tipinize uygun şeklide yapılır. NeoHair Protez saç merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

YENİ HAYATINIZA
HAZIR MISINIZ?

Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.

KVKK Açık Rıza Onay Metni'ni okudum ve kabul ediyorum.
Tarafıma reklam ve bilgi amaçlı SMS ve E-mail ile ticari ileti göndermesine izin veriyorum.