footer-logo

Büyükdere Cd No:16 Gümülcineli Apt

Şişli / İstanbul

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

SAÇ EKİMİ Mİ? PROTEZ SAÇ MI?

Seyrek saç ya da saç kaybı görüntüsünden rahatsız olanlar, bu görüntüden kurtulmak isteyenler saç ekimi mi protez mi konusunda kararsız kalabiliyor. Bu iki yöntemin birbirinden son derece farklı olduğunu belirtmek gerekir. Her iki yöntemin de kendi içerisinde avantajlar ve dezavantajları bulunuyor. Önemli olan ise kişinin kendine en uygun olan yöntemi ve aynı zamanda beklentilerini karşılayacak olan metodu seçmesidir. Elbette kişinin bunu yapabilmesi için her iki yöntem hakkında da bazı temel bilgilere sahip olması gerekiyor. Böylelikle kişinin isteklerine, beklentilerine ya da ihtiyaçlarına uygun olan yöntemin belirlenmesi daha kolay olacaktır. Protez saç yöntemiyle saç ekimi benzer prosedürler olup olmadığı konusuna değineceğiz. Ancak öncesinde bu iki metot arasında ne gibi farkların olduğunu irdeleyelim.

Protez Saç ve Saç Ekimi Arasındaki Farklar

Hem kadınların hem de erkeklerin saç ekimi mi protez mi konusunda karar vermesine yardımcı olacak bilgilere hemen göz atabilirsiniz. İki yöntem arasındaki temel farklar şu şekildedir:

  • Saç ekimi basit gibi görünse de aslında cerrahi bir operasyonu gerektirir. Protez saç ise cerrahi değil tamamen kozmetik bir uygulamadır.
  • Protez saç uygulamasında cilde kesi uygulanmaz, mikro delikler açılmaz ve saç kiminde olduğu gibi greft toplama gibi işlemler gerçekleştirilmez.
  • Saç ekimi işleminde kişinin acı duyması mümkündür ve bu nedenle işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik işlem yapılır. Oysa protez saç uygulamasında herhangi bir acı ya da sızı hissedilmesi mümkün olmaz. Çünkü saçlı deriye cerrahi bir müdahale yapılmaz. Bu açıdan saç ekiminden çok daha konforlu bir yöntem olduğu söylenebilir.
  • Saç ekimi yöntemi tercih edildiğinde işlem sonrasında saçların çıkması için uzun bir süre beklemek gerekir. Bu süre 8 ay ile 12 ay arasında değişiyor. Oysa protez saç uygulamasında gerekli ölçüler alındıktan sonra protez saçlar haftalar içerisinde hazırlanır. Protez saçın hazır olmasının ardından uygulama ise tek bir gün içerisinde tamamlanır.
  • Saç ekiminde ekimi gerçekleştirilen saç telleri bir süre sonra dökülür ve yenisinin çıkması beklenir. Protez saçta ise uygulama sona erdiğinde tamamen doğal ve saçlı bir görünüm yakalanır.

Protez Saç ve Saç Ekimi Benzer Prosedürler mi?

Bu iki yöntemin benzer prosedürler ile uygulandığını belirtmek son derece güçtür. Hatta uygulama aşamaları dahi birbirinden farklıdır. Saç ekimi, tıbbi bir müdahale ile gerçekleştirilir. Saç kökleri toplanır ve belirli işlemler gerçekleştirildikten sonra saçsız alana ekim yapılır. Eğer yapılan saç ekimi bir başarı sunamazsa uygulamanın tekrarlanmasına ihtiyaç duyulur.

Protez saç uygulaması ise bambaşka bir prosedürle gerçekleştirilir. Protez saçta öncelikle kişiden ölçü alınır ve bir saç tasarımı gerçekleştirilir. Sonrasında protez saç tamamen kişiye özel olarak hazırlanır. Hazırlanan protez saç aynı gün içerisine uygulanır ve ara ara bakım yapılması gerekir. Bunun dışında protez saçlar da tıpkı doğal saçlar gibi konforlu bir şekilde kullanılabilir. Protez saçta saçın şekillendirilmesi ve bir model yapılması da mümkün olabiliyor. Uygulama yapıldıktan hemen sonra saçların rahatlıkla kullanımının mümkün olduğunu da söyleyebiliriz. Denize ve havuza girilebilir, günlük spor aktiviteleri yapılabilir. Saç ekiminde ise bir süre boyunca günlük yaşamda çeşitli kısıtlamalara uymak gerekiyor. Sadece bu açıdan bakıldığında bile protez saçlarla saç ekimi yönteminin prosedürlerinin birbirinden epey farklı olduğu sonucuna varabiliriz.

Protez Saç Kafada Ne Kadar Kalır?

Protez saç uygulamalarında kullanılan protez saçların belirli bir ömrü vardır. Kişinin protez saç mı ekim mi konusunda bu hususu da dikkate alması gayet normal bir durum! Protez saçların ömrü en fazla 2 yıldır ve bu süre dolduğunda beklemeye gerek olmayan yeniden kişiye göre protez saçın hazırlanması sağlanabiliyor. Hatta kullanım ömrü dolmadan yeniden protez saç hazırlanması istenebilir. Böylelikle kullanım ömrü dolan protez saçın çıkarılması ve yeni saçın uygulanması sağlanır. Protez saçlar sadece tek bir sefer faydalanılan bir yöntem değildir. Bu nedenle ömür boyu faydalanılabilen bir uygulama olduğunu belirtmek gerekir.

Saç Ektirme Kalıcı mı?

Saç ekimi kalıcı bir yöntemdir. Ancak zaman içerisinde doğal saçlarda kayıplar meydana gelmeye devam edebilir. Kişinin saç ektirmiş olması, bir daha asla saç kaybı yaşamayacağı anlamına gelmez. Saç ekimi günümüzde pek çok farklı yöntem kullanılarak yapılabiliyor. Hangi yöntemin tercih edildiğine bağlı olarak da saç ekiminin neticeleri değişebilir. Ekilen saçlar öncelikle dökülüyor ve sonrasında saç ekiminin sonuçlarını görmek mümkün olabiliyor. Saç ekimi hakkında detaylı bilgi için tıklayın

YENİ HAYATINIZA
HAZIR MISINIZ?

Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.

KVKK Açık Rıza Onay Metni'ni okudum ve kabul ediyorum.
Tarafıma reklam ve bilgi amaçlı SMS ve E-mail ile ticari ileti göndermesine izin veriyorum.